Seura
NPKH on perustettu vuonna 1972. Yhdistyksemme toimii aktiivisesti järjestäen ympärivuotista koulutusta jäsenilleen ja heidän karvakuonoilleen.

Toiminta
Koulutuksien lisäksi järjestämme aktiivisesti palveluskoira, agility, toko ja rally-toko kokeita.
Jäejestämme vuosittain yhdessä Pirkanmaan Käyttökoirat yhdistyksen kanssa Nokia ryhmänäyttelyn ryhmille 1 ja 2. Joka toinen vuosi olemme mukana Tampereen kansainvälisen koiranäyttelyn järjestämisessä.

Talkoo - ja virkistystoimintamme on yhtä aktiivista kuin koe toimintakin.
Siitä pitävät huolen iloinen ja aktiivinen jäsenistö.
Yhdistyksen jäsenlehti "Nokitassu" ilmestyy neljä kertaa vuodessa.

Maja
Suurin osa koulutuksesta ja kokeista järjestetään majalla. ”Maja” on yhdistyksemme virkistys- ja koulutuskeskus Taivalkunnassa, noin 10 km päässä Nokian keskustasta. Maja käsittää 50 m² takkahuoneen, keittiön sekä saunan pesu- ja pukuhuoneineen. Majalla on myös kaksi isoa koulutuskenttää. Yhdistyksemme majaa on mahdollisuus vuokrata erilaisten tilaisuuksien järjestämiseen.

Jäsenet
Vuoden 2018 lopussa yhdistyksessämme oli 199 jäsentä.